vonkajšie

Vonkajšie parapety – trieda A

Sú z ťahaných AL profilov hr. 1,5 – 3 mm (podľa šírky parapetu), vďaka čomu si udržujú tvarovú stabilitu a nedochádza k vykrúcaniu v pozdĺžnej osi. Vyznačujú sa dlhodobou trvanlivosťou, odolnosťou voči počasiu a nízkou tepelnou rozťažnosťou – dĺžka parapetu môže mať až 6 m bez nutnosti nadpájania.

Na koncoch sú osadené hliníkovými koncovkami pre bočné zapustenie pod omietku. Nos parapetu má výšku 25 mm. Parapety sa dodávajú v povrchovej úprave prírodný hliník, eloxovaný stredný bronz a vo všetkých farbách podľa RAL. Vďaka svojim vlastnostiam sú najpoužívanejšími parapetmi v Európskej únii.

Vonkajšie parapety – trieda B

Parapety z hliníkových profilov hr. 1 mm – ekonomickejšia varianta.

Oproti triede A má nos väčšie zaoblenie, výška nosa parapetu je 30 mm. Parapety majú plastové koncovky pre zapustenie pod omietku, ktoré sú len v hnedej, striebornej a bielej farbe. Parapety sa dodávajú v povrchovej úprave práškovou farbou v troch základných odtieňoch hnedá, strieborná a biela alebo vo farbách podľa RAL.

Vonkajšie parapety – trieda C

Lacná varianta parapetov z ohýbaného hliníkového plechu hrúbky do 1 mm.

Osadené sú plastovými koncovkami, povrchová úprava parapetov je len striekanými práškovými farbami. Aj keď má tieto parapety Slovaktual v ponuke, ich použitie nedoporučuje. Kvôli menšej tvarovej stabilite (priehyb a vykrúcanie v pozdĺžnej osi) sú vhodné skôr ako náhradné lacné, prípadne ako dočasné riešenie ak sa mieni budova v blízkej budúcnosti zateplovať a bude sa meniť hrúbka obvodového plášťa budovy
(napr. u starších bytoviek).