vnútorné

Vnútorné parapety – trieda A

Parapety Werzalit vďaka svojim vlastnostiam a výhodnej cene sú ideálnym riešením ako pre novostavby, tak aj pre rekonštrukcie.

Jadro dosky je z prírodne navoskovaného dreva, ktoré je patentovanou vysokotlakovou metódou zušľachťované s vysokokvalitnými živicami na robustné drevené výlisky. Dosky sú bez škár, lisované z jedného kusu do formy. Tým získavajú vysokú hustotu a pevnosť v tlaku. Jadro a vrstvy sú spolu nerozlučne spojené. Parapetné dosky sa dodávajú v šírkach od 10 do 60 cm a do dĺžky až 5,5 m.

Povrchová úprava s dekorom dreva alebo mramoru vzbudzuje pocit ušľachtilého povrchu a umožňuje zvýrazniť štýl a charakter ľubovoľného interiéru. Boky parapetu sú chránené plastovými koncovkami alebo laminovaním.Parapety sa vyznačujú extrémnou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, vysokým teplotám, vlhkosti a všetkým v domácnosti používaným kyselinám a lúhom. Testy dokázali odolnosť povrchu pri kontakte s rozpáleným predmetom (napr. nedbanlivo odložené kuchynské náradie) bez viditeľných stôp poškodenia povrchu, ako i odolnosť pri priamom kontakte s rozpálenou cigaretou. Stopy sadzí na mieste opálenia je možné ľahko odstrániť čistiacim prostriedkom. Podobne ako i stopy po náhodnom znečistení písacími prostriedkami.

Vnútorné parapety – trieda B

Parapety sú vyrábané z dvoch kusov lisovanej drevotriesky – dosky a čela parapetu – s jemnými zaoblenými hranami. Spoj dosiek je ukrytý pod tenkou vrstvou laminovaného povrchu, ktorý je krátkodobo odolný vode.

Vhodné sú najmä do bytov, vykurovaných a suchých priestorov. Pôsobením vlhkosti dochádza k rozpadu materiálovej štruktúry parapetu, preto sú nevhodné do vlhka – kúpeľní a pod. Stopy po opálení cigaretou alebo inom mechanickom znečistení je možné odstrániť čistiacim prostriedkami.

Vnútorné parapety – trieda C

Lacný plastový komôrkový parapet nízkej hmotnosti, komôrková štruktúra sa však vizuálne prejavuje jemnými priehybmi na povrchu.

Nevýhodou je riziko nevratnej tvarovej deformácie pod vplyvom pôsobenia rôznych teplôt napr. v zimnom období (parapet ohrievaný prúdením vzduchu od radiátora náhle ochladený mrazivým vzduchom pri vetraní otvoreným oknom) – preto nie je vhodné ich umiestnenie v blízkosti vykurovacích telies.

Povrchová vrstva je citlivá na poškodenie ostrými alebo horúcimi predmetmi. Kontakt napr. s horúcim hrncom alebo zapálenou cigaretou roztaví povrchovú vrstvu a zanechá neodstrániteľné stopy na doske parapetu.

Slovaktual použitie týchto parapetov nedoporučuje!